پلی استیشن 5 (PS5)

پلی استیشن 5 (PS5)

تاریخ انتشار: نظرات: 0


پلی‌ استیشن ۵ ((کوتاه: PlayStation 5)، به انگلیسی: : PS5) پنجمین کنسول بازی ویدئویی خانگی از پلی ‌استیشن است که سونی اینتراکتیو انترتینمنت آن را توسعه داده ‌است. پلی ‌استیشن ۵ در سال ۲۰۱۹ به عنوان جایگزین کنسول پلی‌ استیشن ۴ رونمایی شد، و در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰، در آمریکای شمالی، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی و سنگاپور روانه بازار گردید، و قرار است در ۱۹ نوامبر در دیگر نقاط جهان منتشر شود. نخستین گزارش ‌ها از این کنسول بازی، از سوی مارک سرنی در گفتگو با وایرد بود که در آوریل ۲۰۱۹ منتشر شد. پلی ‌استیشن ۵ در نسل نهم کنسول‌ های بازی با ایکس‌ باکس سری ایکس و سری اس رقیب سنتی خود و نینتندو سوئیچ رقابت می‌کند. اولین بار سونی در ویدیو کنفرانسی اختصاصی پلی ‌استیشن ۵ که در حال رونمایی بازی ‌های آن بود، تصویر دوال سنس یا همان دسته پلی ‌استیشن ۵ را در معرض نمایش همگان گذاشت. بعد از آن در کنفرانس اختصاصی خود کنسول را به عموم به شکل کامل در یک ویدیو کنفرانس معرفی کرد؛ زیرا به دلیل جریان اپیدمی کرونا، امکان معرفی در حضور هواداران این پلتفرم مهیا نبود. این کنسول، بازی ‌های گزینش ‌شده پلی‌ استیشن ۴ را نیز اجرا می ‌کند.

کنسول پلی ‌استیشن ۵ از معماری رایزن ای ‌ام ‌دی، بر پایه نسخه ۷ نانومتری معماری ذن ۲ با ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی بهره می ‌برد. پردازش گرافیکی این کنسول، از خانواده رادئون و بر پایه ریز معماری تازه همین شرکت، با نام ریزمعماری آر.دی.ان. ای است که توانایی رهگیری پرتو بی‌ درنگ را دارد. این کنسول بازی، از درایو حالت جامد (اس‌ اس ‌دی) بهره می ‌برد که به بارگذاری تندتر و چالاکی بیشتر محیط بازی ‌ها، می ‌انجامد. همچنین، پشتیبانی از ۸کی نیز فراهم شده‌است.

در اوایل سال ۲۰۱۹، گزارش مالی سونی بر اساس سه ‌ماهه منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۹ تأیید کرد که سخت ‌افزار تازه نسل بعدی در حال توسعه است اما زودتر از آوریل ۲۰۲۰ ارائه نمی ‌گردد.

 

سخت‌ افزار و ویژگی‌ های کنسول

مشخصات تأیید شده این کنسول در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر گردید. کنسول پلی‌ استیشن ۵ از معماری رایزن ای‌ ام‌ دی و بر پایه نسخه ۷ نانومتری معماری ذن ۲ با ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی است. پردازش گرافیکی این کنسول نیز از خانواده رادئون و بر پایه ریز معماری جدید همین شرکت موسوم به ریزمعماری آر.دی.ان. ای است که توانایی رهگیری پرتو بی‌ درنگ را نیز شامل می ‌گردد. کنسول جدید مجهز به یک درایو حالت جامد (اس‌ اس ‌دی) است که نشانگر زمان بارگذاری سریع به همراه پهنای باند بیشتر برای بازی ‌های دارای جهان باز وسیع است. همچنین امکان پشتیبانی از وضوح ۸کی نیز فراهم گردیده‌ است.

 

دوال ‌سنس

دوال ‌سنس نام دسته معرفی شده برای پلی استیشن ۵ است که در تاریخ ۷ آوریل سال ۲۰۲۰ معرفی شد. دوال ‌سنس برگرفته از دسته دوال ‌شاک است با تفاوت ‌هایی که از نظرخواهی از طراحان ‌بازی و کاربران صورت گرفته‌ است. این دسته دارای محرک‌ های متغیر است که سطح مقاومت آن ‌ها قابل تغییر برای کابران می‌باشد. درحالی که دوال‌ سنس اکثر دکمه‌ های دوال‌ شاک را دارا می ‌باشد. نام دکمه Share به Create تغییر یافته است که به این دکمه قابلیت ‌های بیشتری برای اشتراک گذاری و ساخت محتوا در داخل کنسول را با دیگر کاربران می‌دهد.

                                   


تجهیزات جانبی

همراه با معرفی خود کنسول، تجهیزات جانبی نظیر ایستگاه شارژ برای دسته دوال ‌سنس، دوربین HD جدید و یک کنترل از راه دور برای رسانه‌ های کنسول نیز معرفی شد. همچنین هدفون جدیدی تحت عنوان Pulse 3نیز معرفی شد که برای بهره بردن از تکنولوژی صدای سه بعدی کنسول ساخته شده ‌است.

 

رابط کاربری

پلی‌ استیشن ۵ رابط کاربری کاملاً بازسازی شده‌ای نسبت به پلی ‌استیشن ۴ دارد که با هدف دسترسی آسان به اطلاعات طراحی شده. یکی از ویژگی‌های این رابط کاربری گرفتن آپدیت ‌های زنده است که کاربران مجبور به جستجو و صبر کردن برای مشاهده فعالیت‌ های دوستان خود و مشاهده فعالیت ‌های در دسترس در بازی ‌ها نباشند. مارک سرنی درباره این موضوع گفته ‌است "ما نمی‌خواهیم یک کاربر بازی را باز کند، ببیند که چه ‌خبراست، و دوباره بازی را باز کند که ببیند چه خبر است!"


بازی ‌ها

همانند کنسول ‌های نسل پیش، مجله وایرد گزارش داده‌است که سازندگان بازی‌ های ویدئویی، به ساخت بازی ‌ها برای هر دو کنسول پلی ‌استیشن ۴ و پلی ‌استیشن ۵ ادامه خواهند داد. الکترونیک آرتس اعلام داشته ‌است که بازی‌ هایی که در سال ۲۰۲۰ میلادی برای پلی ‌استیشن ۴ آمده‌اند، به ‌روز رسانی‌های رایگانی برای قابل بازی بودن در پلی ‌استیشن ۵ دریافت خواهند کرد. همچنین بانجی نیز گفته ‌است که بازیکنان بازی سرنوشت ۲ می ‌توانند بازی ‌شان را با به‌ روز رسانی رایگان به ورژن پلی‌ استیشن ۵، بدون هیچ هزینه‌ای به ‌روز کنند. همچنین کنسول پلی ‌استیشن ۵ از قابلیت «چند نسلی» برای چند سکویی استفاده می‌کند که به کاربران این قابلیت را می‌دهد که در یک کنسول بازی ‌شان را پیش ببرند، و در کنسول دیگر پیشروی ‌شان را ادامه دهند. بازیکنان از کنسول ‌های دیگر نیز می‌توانند هنگام بازی آنلاین به بازیکنان پلی ‌استیشن ۵ بپیوندند.


سازگاری عقب رو

سونی همچنین اعلام کرده است که پلی استیشن 5 از سازگاری عقبرو پشتیبانی میکند.