خرابی واشر منیفولد چه نشانه‌هایی دارد؟

خرابی واشر منیفولد چه نشانه‌هایی دارد؟

تاریخ انتشار: نظرات: 0


خرابی واشر منیفولد چه نشانه‌هایی دارد؟

یکی از قطعات به کار رفته در موتور اتومبیل چند راهی منیوفیلد است که به دو دسته دود یا خروجی (Outlet) و هوا یا ورودی (Inlet) تقسیم بندی می‌شوند. بخش خروجی وظیفه دارد که دود تولید شده توسط موتور را به خارج از اتومبیل هدایت کند و بخش ورودی هم باید هوا را برای ترکیب سوخت هوا در محفظه احتراق آماده کند. عمل‌کرد منیفولد شبیه به چیزی مانند ریه‌های انسان بوده که دارای یک سری مجرا است. این مجراها وظیفه انتقال هوا را دارند. اما موضوع مهم در این بخش وجود واشر است که یکی از اجزای این قطعه به حساب می‌آید. شاید به جرأت بتوان گفت که واشر منیفولد مهم‌ترین واشر در اتومبیل است.

نحوه عملکرد واشر منیفولد

زمانی که منیفولد در حال کار کردن است نباید هوا به داخل آن نفوذ کند به همین دلیل هم برای جلوگیری از ورود هوا به داخل منیفولد از یک واشر استفاده می‌کنند که واشر منیفولد هوا نام دارد. در خودروهای قدیمی که معروف به کاربراتوری بودند این واشرها را در محل اتصال کاربراتور با منیفولد هوا و منیفولد هوا با سر سیلندر به کار می‌رفتند. اما در خودروهای جدید که انژکتوری هستند نحوه عملکرد این واشر کمی متفاوت‌تر است و در محل اتصال منیفولد هوا با سر سیلندرها واشر را قرار می‌دهند.

علائم خرابی واشر منیفولد

خرابی منیوفلد می‌تواند با نشت هوا از واشر آن رخ ‌دهد و همین هم موجب می‌شود تا عمل‌کرد این بخش به مخاطره بیافتد. یکی از موارد مهم در زمان کار گذاشتن منیوفلد آب بندی واشر در محل اتصال سر سیلند است که باید به خوبی صورت گیرد تا از هرگونه نشت هوا جلوگیری شود. امکان نشت هوا در واشر به کار رفته در منیفولد کم است اما هر زمان که پدال گاز اتومبیل را فشار داد و متوجه شدید که ماشین دیر گاز می‌خورد یعنی هوا از واشر رد شده است.

حال برای این‌که بدانید گاز نخوردن اتومبیل به دلیل نشت هوا از واشر به داخل منیفولد است باید به صدای تولید شده توسط اتومبیل دقت کنید. صداهایی مانند زوزه کشیدن، سوت زدن یا مکش هوا یا سخت کار کردن ماشین در حالت درجا می‌تواند نشانه‌هایی از خرابی واشر منیفولد باشد. همچنین دیر خاموش شدن اتومبیل بعد از این که سوئیچ بسته شده هم از دیگر نشانه‌های وجود عیب در سیستم منیفولد است.

دقت داشته باشید که همیشه می‌توانید با توجه کردن به صداهای تولید شده توسط موتور و بخش‌های دیگر ماشین خرابی آن را تشخیص دهید. برای این‌که بتوانید بهتر خرابی بخش‌های مختلف و به خصوص واشر به کار رفته در منیفولد تشخیص دهید بهتر است آگاهی خود در بخش‌های مختلف را افزایش دهید.

۱. بالا رفتن مصرف بنزین

یکی از اولین علامت‌های خرابی در اتومبیل بالا رفتن مصرف سوخت است. بالا رفتن مصرف بنزین ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد اما هرگاه متوجه شدید که مصرف بنزین اتومبیل شما به طور ناگهانی افزایش داشته است بهتر است که نحوه عملکرد واشر منیفولد را بررسی کنید. در صورتی که هوا بیش از بالا رفته یعنی واشر دچار مشکل شده است. کمبود هوا باعث می‌شود که به بنزین بیشتری برای سوختن نیاز داشته باشید. به همین دلیل از بین رفتن تعادل بنزین ترکیب شده با هوا می‌تواند مصرف آن را افزایش دهد.

۲. کاهش توان اتومبیل

از بین رفتن ترکیب مناسبی که بین سوخت و هوا است، می‌تواند قدرت اتومبیل را کاهش دهد و با وجود این‌که ماشین مصرف سوخت زیادی را دارد اما هم‌چنان قدرت آن مناسب نیست و این یعنی مشکلی رخ داده است. در این بین شما مشاهده خواهید کرد که شتاب اتومبیل هم کاهش پیدا کرده است و دیگر مانند سابق نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد، در چنین شرایطی باید واشر به کار رفته در منیفولد را بررسی کنید.

۳. نشت آب از رادیاتور

یکی از وظایف واشری که در منیوفلد به کار می‌رود جلوگیری کردن از نشت مایع خنک کننده موجود در رادیاتور است. آسیب دیدن این واشر می‌تواند موجب شود که آب رادیاتور نشت کند. به دو شکل می‌توانید نشت آب از رادیاتور را متوجه شوید، اولی بوی ایجاد شده است که شبیه ریخته شدن آب داغ بر روی یک شئ پلاستیکی است. دومی هم بلند شدن بخار از جلوی موتور اتومبیل است که شما را متوجه وقوع ایراد می‌کند.

۴. داغ شدن موتور اتومبیل

داغ شدن موتور اتومبیل از دیگر علائم خرابی واشر منیفولد است که البته تشخیص آن برای افراد عادی کمی سخت است. با خراب شدن واشر به کار رفته در منیفولد آب موجود در رادیاتور کاهش خواهد یافت و چنین اتفاقی می‌تواند موجب بالا رفتن دما در موتور شود. پس اگر موتور داغ شد واشر استفاده شده در منیفولد را هم بررسی کنید.

فروشگاه اینترنتی آسان وی

شرکت آسان وی فروشنده اینترنتی قطعات انواع خودرو های داخلی و خارجی می باشد که تمامی قطعات اصلی را با کیفیت و قیمت رقابتی تقدیم حضور مشتریان و همکاران گرامی میکند.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با کارشناسان آسان وی در تماس باشید.

02161965

02136870484

02166343067

09376561965

شما میتوانید ازطریق لینک زیر منیفولد انواع خودرو های داخلی و خارجی را مشاهده و خریداری نمایید.

https://asanway.com/menifoold

مشتریان و همکاران عزیز شما میتوانید جهت ثبت سفارش به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://asanway.com/Order